KAREN MARIE ELLEFSEN

Karen Marie Ellefsen besøkte klubben for noen dager siden. Hun ble intervjuet av Anders Hoff. En time gikk fort.

Ellefsen er vokst opp i Valdres. Hun hadde tidlig en altoppslukende interesse for sport. I barndommen satt hun klistra til radioen under skøyteløp, og regnet poengsummer fortere enn Per Jorsett. 

Hun ble ansatt i  NRK i 1979 og ble der til pensjon i 2020. Hun var kjempeheldig som opplevde NRK's gullalder. Rikskanalen sendte alt, og "alle" så på. Hun fikk Kongens fortjenstmedalje i 2020 for pionerinnsats.  

Å være jente i sporten var ikke bare enkelt. "Nå er bunnen nådd", var en seerkommentar. Da hun stilte i piggsveis og rød skinnjakke på en sportssending en lørdag, var det "nå mangler 'a bare kjettinger". Kollegene har stort sett vært greie og støttende, bortsett fra enkelte fotballkommentatorer, som har slått leir i 1970-åra. Utøverne er positive alle sammen. 

De sportslige høydepunktene kom tett. OL på Lillehammer var toppunktet. Og Trine Hattestads gull i OL i Sidney. Et faglig høydepunkt var Sebastian Coes verdensrekord på Bislett på slutten av 1970-tallet. Han druknet i journalister etter løpet, men lot seg «kidnappe» av sommervikar Ellefsen til et eksklusivt intervju. 

Jobben på kommentatorplass handler om forberedelse - forberedelse - forberedelse. Man har med seg en bunke pappskiver med fakta. Man får bare brukt 15 %. Men man vet ikke på forhånd hvilke 15 %. 

Ellefsen er en glitrende person. Blid, kvikk i hodet, kunnskapsrik, et eksempel til etterfølgelse. Man kommer langt i livet med glødende interesse og hardt arbeid. D'ær itt'nå som kjæm tå sæ sjøl. 

TJS


 
Prestekoner

12. mai 2025

Prestekoner

Reidun Olstad kåserte om prestekoner på møtet 29.4.25.

Hadeland

1. mai 2025

Hadeland

Klubbtur til Hadeland ble arrangert 25. og 26. april.

LISE FJELDSTAD

7. april 2025

LISE FJELDSTAD

Lise Fjeldstad besøkte Trosterudvillaen 3. april. Hun ble intervjuet av Berit Berglund.

LOSBY BRUK

27. mars 2025

LOSBY BRUK

Erling Bergsaker besøkte klubben 25.3.25. Hans tema var Losby bruk.

TORSTEIN LERHOL

16. mars 2025

TORSTEIN LERHOL

Torstein Lerhol besøkte klubben 11. mars 2025. Det ble en lærerik og morsom kveld.

TEATERAFTEN

1. mars 2025

TEATERAFTEN

Bryn Rotary Klubb har mange tradisjoner. En av dem er teaterbesøk hver vinter.

KINA

21. februar 2025

KINA

Torbjørn Færøvik besøkte klubben 18.2.25. Han holdt foredrag om Kina, fortid, nåtid og framtid. Han har skrevet tolv bøker og fått Brageprisen tre ganger.

PUTIN

2. februar 2025

PUTIN

Ulrik Malt besøkte klubben 21.1.25. Han er psykiater og professor emeritus i psykosomatisk medisin. Hans tema var Putin, mannen bak masken.

FREMTIDSFULLMAKT

22. januar 2025

FREMTIDSFULLMAKT

Reidun Grodås orienterte om fremtidsfullmakt på møtet 14.1.25.

KOMMER JULENISSEN?

7. januar 2025

KOMMER JULENISSEN?

Bryn RK har avtale med julenissen. Han besøker barnehagen på Nordre Skøyen Hovedgård hvert år.